جستجو

Slider-Canada

چرا کانادا ؟مزایای کاناداتحصیل در کاناداکاردر کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که ساکنان کشورهای دیگر که قصد مهاجرت دارند، آن را برای سکونت انتخاب می‌کنند. البته این کشور مزایایی دارد که موجب شده است کانادایی‌ها به آن ببالند و کشورشان را بهترین کشور دنیا بدانند.

زبان‌های رسمی این کشور انگلیسی و فرانسه است. اما به دلیل تنوع زیاد مهاجران سایر زبان­ها نیز در این کشور صحبت می­شوند. چند فرهنگی بودن در این کشور ریشه دوانده است و پذیرای مردمانی با هر نژاد و مذهبی است.

این کشور یکی از ۱۰ کشور برتر برای زندگی است و به همین دلیل سالانه بیش از 300 هزار نفر از تمام دنیا به آن مهاجرت می‌کنند. کانادا بیش از 36 میلیون نفر جمعیت دارد و دومین کشور بزرگ جهان است. مزایای زیاد این کشور برای شهروندان، ممکن است شما را نیز ترغیب کند که به مهاجرت به این کشور فکر کنید.

 

ویژگی‌های وسوسه برانگیز کشور کانادا برای مهاجرت و سفر

·         آب و هوای این کشور چهار فصل است.

·         از اعتبارات جهانی برخوردار است.

·         برای ورزشکاران می‌تواند محل مناسبی برای پیشرفت در حرفه ورزشیشان باشد.

·         بر عکس اروپایی‌ها ارتباط برقرار کردن با شهروندان کانادایی آنقدرها هم کار سختی نیست.

·         به دلیل داشتن یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان، محل مناسبی برای تحصیل محسوب می‌شود.

·         یکی از مهم‌ترین مزایای آن پرداخت هزینه درمان توسط دولت است.

·         تورنتو، مونترال و ونکوور جزء زیباترین شهرهای این کشور هستند که زندگی در آنها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

·         داشتن آب آشامیدنی و صلح طلب بودن این کشور را نیز باید به این مزایا اضافه کنیم و همچنین داشتن جامعه‌ای آزاد و دموکراتیک.

·         اگر اهل اسکی و هاکی باشید، کانادا بستر مناسبی را برای لذت بردن از این ورزش‌ها برایتان فراهم خواهد کرد.

·         کانادا از نظر اقتصادی در میان کشورهای G7 (فرانسه، آلمان، انگلستان، ایتالیا، ژاپن، امریکا و کانادا) توانایی بالایی دارد. 

تابعیت کانادا شما را از این مزایا برخوردار خواهد کرد

·         به دلیل داشتن حقوق شهروندی زیاد، این کشور یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی محسوب می‌شود.

·         کانادا دهمین قدرت اقتصادی در دنیا است که همین ویژگی موجب می‌شود افراد در کسب درآمد موفق‌تر عمل کنند.

·         سیستم بهداشت و درمان رایگان است که این خصوصیت برای مهاجران بسیار ارزشمند است.

·         تحصیل در کانادا از اولویت‌های اصلی در این کشور است که بودجه عمومی به آن تعلق می‌گیرد و تا ۱۶ سالگی و در برخی استان‌ها تا ۱۸ سالگی اجباری است.

·          مهاجران در این کشور می‌توانند حقوق بازنشستگی دریافت کنند که در کمتر کشوری این مزیت وجود دارد. سایر مزایای دولتی نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

·         بررسی‌های فدراسیون مستقل کانادا نشان می‌دهد که از هر ۲۰ جایگاه شغلی، یک شغل به علت نبود نیروی کار ماهر در این کشور خالی مانده است. پس حدود یک چهارم فرصت شغلی در این کشور وجود دارد و ۷.۵ درصد شغل‌های حرفه‌ای در حوزه ساخت و ساز، خدمات تجاری و بخش­های کشاورزی نیروی کار ندارند. البته نرخ بیکاری نیز در این کشور پایین است. به همین دلیل، امکان پیدا کردن شغل تمام وقت با حقوق بالا افزایش یافته است.

·         متوسط درآمد خانوار در این شهر طبق گزارش انجمن مطالعات کانادایی 68،560 دلار در سال است که رقم قابل توجهی است. ارزش بورس اوراق بهادار تورنتو 59 درصد افزایش داشته است که در مقایسه با شاخص جهانی MSCI (شاخص MSCI اندازه‌گیری عملکرد بازار سهام در یک منطقه خاص است) 3 درصد افزایش و در مقایسه با S&P500 (فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک) ۴ درصد کاهش داشته است.

·         ارزش دلار کانادا در ۱۰ سال گذشته ۴۷ درصد نسبت به دلار امریکا و ۱۶ درصد نسبت به یورو افزایش داشته است.

·         به دلیل این که دولت فدرال این کشور مازاد بودجه را ذخیره کرده است، اقتصاد این کشور کمتر رکود جهانی داشته و از رونق نیافتاده است.

 

بهداشت و درمان در کانادا

شهروندان کانادا از شرایط سیستم بهداشت و درمان خوبی بهره‌مند هستند. خدمات بهداشت و درمان در این کشور رایگان است. این خدمات در قبال ارائه کارت بهداشتی که سه ماه پس از ورود به کانادا برای فرد صادر می‌شود، قابل ارائه است.

امکانات بهداشتی شامل مراقبت‌های پیشگیرانه، درمان‌های پزشکی، دسترسی به بیمارستان‌ها و جراحی‌های دندان پزشکی و خدمات پزشکی می‌شود. مسئله مهم دیگر این است که کانادایی‌ها بالاترین درصد امید به زندگی را دارند.

هر کانادایی یک دکتر خانواده دارد که در صورت ایجاد مشکل اول باید به او مراجعه کند و اگر لازم باشد به متخصص ارجاع داده خواهد شد. انتخاب پزشک خانواده برای هر شهروند کانادایی از ضروریات است.

کلینیک‌هایی در قسمت‌های مختلف شهر هستند که مراجعه به آنها با کارت بهداشتی امکان پذیر است. مواردی که باید بابت آنها پولی پرداخت شود، روی تابلو اعلام می‌شوند.

مقطع ابتدایی: به طور معمول کودکان از 5 سالگی به مهد کودک وارد می‌شوند. تحصیلات در این مقطع به نوع استان بستگی دارد. در برخی استان‌ها دوره راهنمایی 2 سال است و در غیر این صورت دوره ابتدایی 8 سال طول می‌کشد.

مقطع راهنمایی عمومی: این مقطع مدرسه راهنمایی است که به وسیله هیئت آموزش و پرورش یا هیئت مدارس منطقه­ای اداره می‌شود.

مقطع راهنمایی خصوصی: مدرسه راهنمایی است که دانش‌آموزان باید در آن شهریه پرداخت کنند و مطابق با دستورالعمل­ها و استانداردهای دولت اداره می‌شود.

مقطع کارشناسی: این مقطع شامل دانشگاه‌ها، کالج‌های دانشگاهی و حرفه‌ای می‌شود. مدارک تحصیلی ارائه شده توسط این مدرسه‌ها شامل لیسانس، گواهی‌نامه و دیپلم است.

مدرسه‌های تحصیلات تکمیلی: مدرسه‌های تحصیلات تکمیلی گواهی‌نامه، دیپلم و مدارک تحصیلی حرفه­ای مثل مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می­کند.

دوره‌های زبان: در کانادا مدرسه‌هایی تخصصی برای آموزش زبان نیز وجود دارد. مهاجران تازه وارد می‌توانند زبان انگلیسی و فرانسوی بیاموزند. در این مدارس افراد برای آزمون­های مهارتی زبان آماده می‌شوند.

دانشگاه‌های کانادا: دانشگاه‌های این کشور بسیار مشهور هستند. از هر یک میلیون دانشجو در این دانشگاه‌ها، 70 هزار نفرشان غیر بومی و از 130 ملیت مختلف در آنجا مشغول به تحصیل هستند. مقاطع تحصیلی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌شود.

دانشگاه با شرایط مختلفی دانشجویان را می‌پذیرند و هر کدام رشته‌های مختلفی را تدریس می‌کنند. برخی دانشگاه‌ها از ۵0 تا ۸0 هزار دانشجوی کارشناسی دارند و حتی برخی از آنها دارای این پتانسیل هستند تا 840 رشته تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارائه دهند.

 

بررسی سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی در تمام مناطق با هم فرق دارند، ولی به طور کل آن را به دو بخش داخل کِبِک و خارج کبک تقسیم می‌کنند. تفاوت در استان­های خارج از کبک جزئی است و به تفاوت نام­ها و گروه­ها ختم می‌شود. البته سیستم داخل مدرسه‌ها نیز متفاوت است.

 

خارج از کبک

·         آموزش ابتدایی:

o       دوره پیش از مهد کودک برای کودکان 4 تا 5 سال فقط در انتاریو

o       پیش دبستانی یا مهد کودک برای کودکان 5 تا 6 سال

·         مقطع ابتدایی:

o       کلاس اول تا کلاس هشتم برای کودکان 6 تا 7 و 13 تا 14 سال

·         مقطع متوسطه:

o       کلاس نهم تا دوازدهم برای کودکان 14 تا 15 و 17 تا 18 سال (همچنین کلاس­های بالاتر از دوازدهم فقط در انتاریو)

·         دانشگاه:

o       کالج: کالج در این کشور به کالج­های عمومی یا فنی، کاربردی و یا علوم گفته می‌شود. افراد مقاطع این مؤسسه‌ها را بعد از دبیرستان می‌گذرانند و در پایان موفق به اخذ گواهی‌نامه، دیپلم، مدرک تحصیلی مرتبط یا لیسانس می‌شوند.

o       دانشگاه: مرکز آموزش عالی و تحقیقاتی و ارائه‌دهنده مدارک کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مختلف است.

o       مدرسه‌های تحصیلات تکمیلی: مدرسه‌های تحصیلات تکمیلی نیز ارائه‌دهنده گواهی‌نامه، دیپلم و مدارک تحصیلی حرفه­ای مثل مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا است.

داخل کبک

·         کودکستان: برای کودکان زیر 5 سال

·         مهد کودک: برای کودکان 5 تا 6 سال

·         ابتدایی: از کلاس اول تا ششم برای کودکان 6 تا 7 و 11 تا 12 سال

·         راهنمایی و دبیرستان: از کلاس اول تا پنجم راهنمایی برای کودکان 12 تا 13 و 16 تا 17 سال

توضیح: کلاس­های اول تا پنجم راهنمایی معادل کلاس­های هفتم تا یازدهم سایر استان‌های کشور کانادا است. در مدرسه‌های انگلیسی این اصطلاحات به جای هم به کار می‌روند. دانش‌آموزان این مقاطع در بعضی دبیرستان­های انگلیسی و بیشتر مدرسه‌های فرانسوی، دانش­آموز مقطع دبیرستان محسوب می‌شوند.

·         کالج

o       مقطع دو ساله پیش ­دانشگاهی که علوم اجتماعی، علوم طبیعی و هنر را شامل می‌شود.

o       مقطع سه ساله حرفه­ای که می‌تواند شامل دوره­های حقوقی، بهداشت دهان و دندان و پرستاری باشد.

·         دانشگاه: برای ورود به دانشگاه به مدرک دیپلم کالج یا مدرک معادل آن نیاز است.

o       کارشناسی

§         دوره چهار ساله کارشناسی که دانشجویان خارج از کبک باید یک سال بیشتر زمان برای آن صرف کنند.

o       تحصیلات تکمیلی

§         کارشناسی ارشد (1 یا 2 سال)

§         دکترا (3 سال یا بیشتر)

§         مدرسه‌های انگلیسی کبک نیز سطوحی مشابه فرانسوی هستند، ولی اسامی انگلیسی دارند.

                                         

مزایای تحصیل در کانادا

آموزش و پرورش در هر استان کشور کانادا به طور جداگانه اداره می‌شود و برای خود وزارتخانه دارد. وزارتخانه­ها قسمت­های کوچک­تری را مانند هیئت آموزش و پرورش یا هیئت مدارس منطقه­ای تشکیل می‌دهند. کانادا برای افراد 5 تا 25 سال تحصیلاتی با کیفیت خوب و هزینه متوسط عرضه می­کند.

این کشور ۱۰ استان و ۳ منطقه دارد که هر کدام به طور جدا برای خود آموزش و پرورش دارند. اما همه آنها زیر نظر دولت هستند و از تعاریف مشترکی پیروی می‌کنند.

مدارس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. اما مدارس خصوصی هم مطابق با قوانین آموزش و پرورش دولتی فعالیت می‌کنند. مدرسه‌های دولتی رایگانند و ورود به مدرسه‌های خصوصی با پرداخت شهریه امکان پذیر است. دانشگاه‌ها نیز به همین ترتیب هستند.

البته شیوه‌ای به نام «تحصیل در منزل» هم در این کشور وجود دارد که برخی از والدین یا معلم‌های خانگی به بچه‌ها در خانه درس می‌دهند.

انتخاب مدرسه به محل زندگی کودک وابسته است. هر ناحیه مدرسه‌ای دارد که همه دانش‌آموزان ساکن آن ناحیه در آن تحصیل می‌کنند. البته اگر مدرسه‌ای از سطح عملی بالایی برخوردار باشد، ممکن است دانش‌آموزان از نواحی دیگر نیز در آن مشغول به تحصیل شوند. دانش‌آموزان مدارس خصوصی که از مناطق دیگر باشند، می‌توانند از خوابگاه استفاده کنند.

در کانادا مدرسه‌ها از نظر مذهبی به سه دسته کاتولیگ، مسیحی و بدون مذهب تقسیم می‌شوند.

در کشور کانادا برای یک دانشجو چند نوع کار وجود دارد :

·        کار در محیط دانشگاه (On Campus):

اگر دانشجوی تمام وقت هستید و دارای ویزای تحصیلی معتبر می باشید، می توانید درهمان دانشگاه که پذیرفته شدید کار کنید و نیازی به مجوز کار نخواهید داشت. برای  کار دانشجویی در کانادا نیاز به داشتن Sin Number  خواهید بود. 

·        کار در خارج از دانشگاه (Off Campus):

اگر دانشجوی تمام وقت هستید و دارای ویزای تحصیلی معتبر می باشید، میتوانید هفته ای ۲۰ ساعت در زمان هایی که دانشگاه تعطیل است کار کنید. برای این نوع کار نیز باید  Sin Number داشته باشید. 

·        کار به عنوان کار آموز:

برای کارآموزی ابتدا باید ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید و همچنین برنامه کارآموزی بخشی از برنامه تحصیلی شما باشد . همچنین مدت کارآموزی نباید بیشتر از 50% طول تحصیل شما باشد . 

·         کار همسر دانشجو:

تازمانی که ویزای تحصیلی فرد اصلی مورد قبول و معتبر باشد همسر وی می تواند با داشتن ویزای کار به صورت نامحدود در این کشور مشغول به کار شود .

 

با کانادا بیشتر آشنا شوید ... !

برای اطلاعات بیشتر بر روی استان مورد نظر کلیک کنید 

                                                                               

لیست دانشگاه های ممتاز کانادا 

انواع ویزا

برای موفقیت از امروز شروع کنید

ویزای تحصیلی

shadow

با ما در ارتباط باشید

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

(*)

  مجددورودی نامعتبر

تماس با ما

آدرس : تهران ، الهیه ، خیابان نلسون ماندلا شمالی ( آفریقای شمالی ) ، مجتمع مدرن الهیه ، طبقه پنجم اداری ، واحد 30 ، موسسه گسترش دانش کسری
 تلفن: 021-22022822
021-1768

آدرس دفتر ما بر روی نقشه